For å holde gammel kunnskap i live studerer vi blant annet gamle deler. Mange av disse delene blir nesten litt “hellige”, men når vi har flere like får vi heldigvis splitte dem i flere biter for å se hvordan tingene er satt sammen. Fra Dåfjorden slipp fikk vi for et par år siden er gammel rigg som har stått på et seilfartøy. Denne har vi studert tidligere, men i enden av vantene, som går om jomfrua, sitter det “kopper” for å hindre at vann finner veien inn i wiren. Den ene parten står nemlig med stussen i været. Koppene sitter fast, så det var ikke bare å dra dem av og kikke på dem. Nå, som vi er i gang med å lage nye vant til Colin Archer skøyta “Vilde”, fant vi ut at tida var inne til å finne ut av hvordan en slik kopp var laget.
Koppen sitter over den kledde wiren og hindrer at vann finner veien inn i enden.
Her har vi kappet wiren rett under koppen. Som vi ser er det flere lag med smerting og kledning mellom koppen og wiren. De har gjort et jobb for å hindre vanninntrengning.
Koppen er kløyvd og pusset. Kan vi se spor av hvordan den er laget tro? Det kan vi heldigvis! Vi får prøve å etterligne.
Kasper har funnet et kopperrør av passende dimensjon til Vilde sin rigg, og begynner å skjære noen spor i enden av røret.
Sporene skjæres ned like langt, og deler inn røret i 6 like deler.
Deretter fjernes deler slik at rørenden ser ut som en kongekrone.
Kongekronen settes inn på en avrundet bolt, og taggene i krona bøyes innover.
Dersom taggene er av passende lengde vil de legge seg fint sammen og spissene møtes.
Så varmes området med taggene opp.
Og sprekkene fylles opp med loddesølv, eller tinn.
Toppen er loddet sammen, og koppen får en fin avrundet topp.
Inni koppen er det ikke sikkert at loddinga har fylt helt opp, så her bør det fylles på litt loddetinn.
Her har Kasper fylt på med loddetinn, og koppen er garantert vanntett.
I enden av Vilde sitt nye vant legges først litt seilduk, og så har koppen blitt slått på plass.
Dette er selvsagt ikke den eneste måten å lage slike kopper på, men av det vi har sett er det nok de mest elegante koppene.
På denne riggdelen fra Christian Radich er koppene laget på et enklere vis.
Her er et flatt lokk loddet til røret.
Det var dagen lille riggdetalje. Pass godt på den stående riggen!